Menu
Home Page
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section.
Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.
We have also provided a Register of Governor Interests and an Annual Statement of Issues for your information.

 St. Anne's Governing Body

 

The role of the Board of Governors is to help the school provide the best possible education for our pupils. We do this by thinking and working strategically to raise standards, we monitor and evaluate progress towards the school’s priorities and targets. We support the Headteacher and staff as well as challenging their expectations.

 

Introducing Our Governors

Vikki Bradney-Spencer - Chair of the Governing Board (Foundation Governor appointed by Westminster diocese)

I have been a Governor at St Anne's school for 5 years and became Chair in September 2012. I am passionate about helping Mrs Mouna and our staff create the best possible environment for our children to learn and develop. In order to do this I believe we need great teachers, who are happy in their role and feel supported. Myself and the other governors work together to make sure this happens. My day-job is at IBM. I have a daughter in Catholic education and I strongly believe in the key role that Catholic schools, as well as the church, play in supporting parents to educate and develop our children. As such, I am an active member of St Patrick's church in Wapping where I am one of the team who take the children’s liturgy groups. 

 

Governor responsibility: Chair of Governing Body, Chair of Pay Committee, member of Resources & Standards Committee and acting RE Governor

Term: Sep 2014 - Sep 2018

Michael Dean – Foundation Governor (appointed by Westminster Diocese)

I have been a Foundation Governor at St. Anne’s since December 2015. My primary focus as a governor will be around our Pupil Premium programme aiming to ensure we provide the right support for all our pupils.  I am a firm believer in coupling a sound education with the right values in order to provide our children with the best possible foundation.  My own schooling took place at church schools in South Africa, followed by a degree in Economics.  I moved to London in 1994 where I have pursued a career in banking.  I have lived mostly in Tower Hamlets in my time in the UK before a recent move to West London.  I am a practising Catholic and have two daughters and two sons currently being educated, at both primary and secondary level, at Catholic schools in the diocese. 

 

Governor responsibility: Pupil Premium

Term: TBC

Karen Achong – School Business Manager

I have been working at St Anne’s since June 2014 after completing my degree in Business Management, but prior to undertaking my degree I worked as an Office Manager in a primary school for 8 years.

I am Catholic and having attended Catholic education myself, I strongly have faith in and value the ethos of Catholic education. I have one child, who attends a Catholic secondary school in Euston. In my spare time, I like to run and play various sports. I enjoy reading, socialising and entertaining with family and friends and I travel as much as I can.

I am a strong believer that every child has the right to the best education accessible. They have the right to be treated fairly regardless of gender, race or religion. If a child is in a safe, clean and loving environment, they will prosper which contributes to school improvement and the community where they live.

 

Term: October 2015 - October 2019

Carmen Abela - Parent Governor 

I have been a parent governor at St Anne's since May 2015 and am honoured to have the opportunity to support the teaching team and the children of this fabulous school. I split my time between working at the London School of Hygiene and Tropical Medicine in research and entertaining children through interactive science activities and demonstrations.

I have lived in Tower Hamlets all of my life and love the rich diversity of people living here. I have 2 children, my daughter attended St Anne's and since moved on to St Ursula's Convent School in Greenwich and my son currently attends this school.

I believe that if we all work hard enough supporting our children to the best of our ability we can indeed achieve excellence, together with God as our guide.

 

Governor responsibility: Parent Link

Term: Sep 2015 - Sep 2019

Martin Hughes - Parent Governor

I joined the board as a parent governor in 2013 when my son started in nursery at St Anne's. I had previously been a foundation governor at English Martyrs School in Tower Hill and have lived in Spitalfields for over twenty years.  I have lived in Tower Hamlets all of my life and went to Our Lady's Primary in E14 and St Phillip Howard Secondary in Poplar.  I am a surveyor by profession and so tend to concentrate of premises issues. I am also a non-executive director of a London based Housing Association based in Tottenham.

 

Governor responsibility: Chair of Resources Committee and responsible for Facilities

Term: Sep 2013 - Sep 2017

Shirley Cox - Foundation Governor (appointed by Westminster diocese)

I have been a governor at St Anne's since September 2012. I am committed to helping to support the teachers and the chair of governors in creating and delivering the vision for the school. I am actively involved in the parish at St Patrick's in Wapping. I have two children who are also in catholic education. I work as a local consultant in the NHS and have experience in University teaching which I am able to bring to St Anne's. My focus area as a governor is to work and support the delivery of the science curriculum within the school.

 

Governor responsibility: Early Years and member of Standards Committee

Term: Sep 2012 - Sep 2016

Alan Morton -  Chair of the Resources Committee Foundation Governor (appointed by Westminster diocese)

I became a Governor at St Anne's in September 2012, and am Chair of the Resources Committee. I am committed to helping St Anne's go from strength to strength in developing a caring and supportive environment in which all pupils and develop and prosper. I work in the charity sector and am proud to be part of the community at St Patrick's in Wapping.

As I am involved the CAFOD kitchen garden in the grounds of St Patrick's, where we raise funds for CAFOD by selling locally grow vegetables, I am looking forward to see St Anne's own garden develop over the next year.

 

Governor responsibility: Member of Pay, Resources & Standards Committee

Term: Sep 2012 - Sep 2016

Sheila Mouna - Head Teacher

My name is Sheila Mouna and I have been Head teacher here at St. Anne’s school since September 2012. I was born in Dublin and I have a degree in English and History from University College Dublin. I moved to London in my early twenties and after working in various different jobs I decided to train to become a teacher. At that time my two sons were in primary school in Tower Hamlets and attended a Catholic Secondary school. I started teaching in English Martyrs Catholic Primary and became Deputy head there in 2005.

I have lived in Tower Hamlets for all my adult life, I married here and my two sons were born and brought up here. It is a great place to live and work.

My passion is to see all children thrive and be happy and education has the power to do that. 

Victoria Laxton – Deputy Head

I joined the teaching staff at St Anne’s school in 1998. During this time I have held a variety of roles and responsibilities across the school including leading Key Stages 1 and 2 as well as being a member of the Senior Leadership Team since 2005. 

I was appointed Deputy Head teacher in 2011 and I am currently responsible for Assessment across the school. In 2014, I completed an MA in Catholic Leadership at St Mary’s University, Twickenham.

I have been an Associate Member of the Governing Body since October 2015.

 

Term: October 2015 – October 2019

Father David Reilly

The Parish Priest of St Patrick's  in Wapping and runs the Youth Ministry for the Diocese of Westminster. 

 

Term:

Diane Petrou – Staff Governor

My name is Diane Petrou and I am the staff governor at St. Anne’s school.  I have lived in the local area for over 50 years. I have been involved with St. Anne’s for many years as all of my 3 children, who are now all adults, attended the school. I was also a Eucharist Minister and a Catechist for 10 years at St. Anne’s Church. I have previously worked at the Nat West Bank and Slimming World.

My role at St. Anne’s is a Senior Teaching Assistant/Autism Lead supporting children with educational needs which for the last 15 years. For the past 7 years a colleague and I have been running the ‘Let’s Get Cooking’ programme which actively encourages children to cook healthy meals for their families. I am also involved in the ‘Healthy Lives’ programme which has been set up by the government to encourage young people to make healthier choices and take regular exercise.  Alongside these roles I am the coordinator for the Bethnal Green cluster Paralympics Games plus being actively involved in running parent groups and coffee mornings at the school.

 

Governor responsibility: Staff link

Term: May 2013 – May 2017

      Gerald Kiragu - Parent Governor

      I'm a parent governor with 2 children in the school, I am chef with 20 years experience I also dabble in computers and coding.

 

      Governor responsibility - Parent Link

      Term: Nov 2013 to Nov 2017

Patricia Waterhouse - Foundation Governor (appointed by Westminster Diocese)

I joined the Governing body at St Anne's in October 2016. I am passionate about education and specifically about all children having the support they need to thrive and to develop a love of learning. I work with the other governors and Mrs Mouna and team to make sure that the school has the tools to help deliver this at St Anne's. I am a programme manager in the City by day and have a daughter in primary catholic education in Tower Hamlets. I love learning about other religions and cultures and am passionate about celebrating diversity.

 

Governor Responsibility - Standards Committee and link governor for Attendance and Early Years Foundation Stage

Term:  October 2016 -

 

Excellence, together with God as our guide

Top